CZ / EN

RCMT je žádaným místem pro stáže zahraničních studentů

Publikováno: 13. 11. 2015

Špičková úroveň výzkumu v RCMT je v zahraničí známa prostřednictvím našich publikací i díky pravidelnému setkávání s kolegy na konferencích a zasedání Mezinárodní akademie výrobního inženýrství CIRP. RCMT je tedy také atraktivním místem pro zahraniční studenty magisterského a doktorského studia pro jejich stáže v zahraničí. V roce 2015 jsme v RCMT přivítali dva zahraniční studenty magisterského studia v rámci Traineeship programu Erasmus+ a na desetiměsíční stáž jednu studentku doktorského studia.
Skupinu Výpočtů posílil v termínu 5. dubna až 18. září 2015 Guillaume Ducret z francouzského Institut Français de Mécanique Avancée (IFMA) a v období 31. srpna až 30. září 2015 Fernando Cuadros Solas, student ze španělské Universidad de Jaén. Doktorandka Olena Kombarova z ukrajinské National Aerospace University v Charkově se zapojila od 17. září 2015 do 16. července 2016 do skupiny Mechatroniky.
Fernando Cuadros Solas se ve spolupráci se členy skupiny Výpočtů věnoval analýze vlivu žebrování stojanů horizontálních frézovacích strojů na strukturální vlastnosti. Byly připraveny výpočetní modely MKP s různými průřezy stojanů a konfiguracemi žeber, u kterých byl s pomocí softwaru ANSYS zkoumán vliv tlouštěk stěn na celkovou hmotnost a tuhost stojanů. Výsledky analýzy včetně jejich interpretace a porovnání byly popsány ve výzkumné zprávě.
V těchto dvou měsících jsem podstatně vylepšil své znalosti a jsem skutečně vděčný za veškerou pomoc. Navíc, všichni ke mně byli velmi milí a já jsem se cítil příjemně.“ hodnotí svůj pobyt v RCMT Fernando Cuadros Solas.
Guillaume Ducret se pod vedením členů skupiny Výpočtů věnoval analýze vlastností komponent obráběcích strojů z nekonvenčních materiálů za pomoci metody konečných prvků. Jedním z úkolů byla příprava výpočetního modelu MKP stojanu frézovacího stroje se sendvičovou strukturou s uplatněním hliníkových pěn, provedení modální analýzy a verifikace výpočtu vlastních tvarů a frekvencí stojanu s výsledky experimentů. Dále se zabýval návrhem hybridního smykadla tvořeného ocelovým svařencem a částicovým kompozitem s cílem zvýšit tlumení a zapojil se také do běžících projektů.
Kromě odborného přínosu byl studijní pobyt v Česku pro Guillaume Ducreta podnětný ještě v jednom ohledu. „Češi v práci nosí přezůvky. Chvíli jsem tomu vzdoroval, ale nakonec jsem podlehl. Je to velice příjemné.
Olena Kombarova se v rámci doktorského studia na domovské univerzitě věnuje vývoji pokročilého CNC interpolátoru. V RCMT řeší úkoly spojené s optimalizací nastavení interpolátorů řídicích systémů, a to z hlediska času obrábění, přesnosti a jakosti povrchu. Dále je zapojena do projektu optimalizace NC kódu, jehož cílem je zproduktivnění výroby optimalizací pracovních posuvů a přejezdů rychloposuvem. Výsledky spolupráce budou zveřejněny ve společné publikaci.
Přítomnost zahraničních studentů na pracovišti RCMT je příležitostí pro doktorandy a především studenty navazujícího magisterského studia oboru Výrobní stroje a zařízení zapojené jako pomocné vědecké síly porovnat své odborné znalosti s kolegy ze zahraničí, využít a prohloubit své znalosti angličtiny a získat kontakty a zkušenosti pro vlastní studijní cestu do zahraničí.