CZ / EN

Netradiční algoritmy pro polohování flexibilních mechanických soustav

Publikováno: 20. 11. 2015

Tvarovače signálu

V novém čísle časopisu Tecnicall 3/2015 vyšel na straně 8 (v on-line vydání strana 10)  článek o výzkumu týmu ČVUT složeného z pracovníků Ústavu přístrojové a řídicí techniky, Fakulty strojní a Katedry řídicí techniky, Fakulty elektrotechnické, který vede prof. Tomáš Vyhlídal.

Tento tým se úspěšně věnuje návrhu moderních algoritmů pro tlumení vibrací mechanických soustav s využitím teorie systémů s dopravním zpožděním. Výzkum, který úspěšně probíhá ve spolupráci s předními zahraničními týmy v daném oboru, bude zastřešen Českým institutem informatiky robotiky a kybernetiky.

Více o výsledcích výzkumu najdete na stránkách GAČR 13–06962S projektu a Laboratoře aplikované kybernetiky.

Aktuální publikace:

Vyhlídal T., Hromčík M., Kučera V., Anderle M., On feedback architectures with zero vibration signal shapers, Accepted in IEEE Transaction on Automatic Control as regular paper, 15 p., DOI:10.1109/TAC.2015.2492502

Vyhlídal T., Hromčík M., Parametrization of input shapers with delays of various distribution, In: AUTOMATICA, 59, 2015, pp: 256–263, DOI:10.1016/j.automatica.2015.06.025

Experimentální ověření dosažených výsledků:

Shapers

Aplikace tvarovače signálu s distribuovaným zpožděním ve zpětné vazbě (IEEE transaction on automatic control)