Program 4. cvičení

Ačkoli by bylo logické začít s FTP, časové důvody mne donutily k tomuto přehození. Prosím, zkuste používat Pegasus mail pro Windows a v době čekání na odezvu pomalejšího listserveru (a své spolužáky) zkuste dělat další úkoly.

Listserver

Listserver je označení programu pro rozesílání diskusních příspěvků, který pracoval v síti Bitnet (Bitnet byla nejstarší funkční globální síť universitních počítačů, podrobněji např. zde). Pracovala zpravidla na počítačích typu IBM, které ze servisních důvodů umožňovaly komunikaci modemem přes vytáčenou nebo pronajatou telefonní linku (rychlostí 300Bd). Bitnet a jeho varianta EARN umožňoval pouze zasílání dopisů. V této době bylo zvykem šetřit při přenosu po síti každý byte. Rozesílací servery v té době o sobě navzájem věděly a posílaly si dopisy vzájemně. Uživatel si pak "předobjednal" doručování dopisů na tom serveru, který mu byl nejblíže. V současné době síť Bitnet vytlačil Internet, na kterém se s množstvím dat nešetří. Pro Unixové stroje existuje varianta tohoto programu pro Internet, která rozesílá příspěvky adresátům přímo (dále je možné obdobný program spustit na serverech s operačními systémy Windows NT, Windows 95, Novell, MS DOS, počítačích firmy Apple a řadě dalších).

S programem Listserver se komunikuje pomocí elektronické pošty. Příkazy pro tento program (zapsání se do konference, odhlášení se z ní, různé statistiky a vyžádání informací) zasíláme na elektronickou adresu tohoto programu (zpravidla ve tvaru listserv@<jméno-počítače>). Po přihlášení do diskusní skupiny do ní můžete přispět, pomocí dopisu na adresu konference, zpravidla ve tvaru <jméno-konference>@<jméno-počítače>. Tyto dvě adresy si prosím nepleťte. Pokud nevíte, jaké příkazy se používají, můžete zaslat listserveru příkaz "help".

1. úkol.

Přihlašte se do diskusní skupiny test-l@cesnet.cz. Vyčkejte na přihlášení ostatních. Odpovězte na příspěvek se subjektem ZPP2 (až přijde). Předložte ko kontrole nějaký dopis z konference TEST-L.

Pokud by byl počet rozesílaných příspěvků na test-l@cesnet.cz i nadále omezen, zkuste použít listserver na serveru FSK211D pana Ing. Štěrby (LISTSERV@FSK211D.FSID.CVUT.CZ) a konferenci TEST-PSS. Aktuální situace je taková, že mi správce serveru slíbil, že denní limit zvýší na 500 dopisů.

Práce s Listerverem

Listservet ovládá řadu příkazů. Nejčastější z nich se dozvíte, pokud na jeho adresu pošlete dopis, který bude v těle dopisu obsahovat řádku s textem "help". Subject (předmět zprávy, v pmailcz "Věc:") se nechává prázdný (tento program jej nečte). Je možné psát více příkazů do jednoho dopisu, každý na samostatnou řádku. Program nerozlišuje velká a malá písmena; jméno konference je v tomto textu velkými proto, že docházelo k záměně písmene "l" a čísla "1".

Seznam dostupných konferencí (na daném serveru) se dozvíte, pokud odeštele příkaz "list". Pro nás bude zajímavá konference TEST-L. Pokud se budeme chtít o této konferenci dozvědět více, můžeme listservu poslat příkaz "review test-l". U netestovacích konferencí by byly informace podrobnější. Nyní se do konference přihlašte příkazem "subscribe <jmeno> <prijmeni>". Například Jan Novák by se přihlásil příkazem
    subscribe   TEST-L   Jan Novak
V seznamu příkazů, který vygeneroval příkaz "help", je možné zjistit, které příkazy není třeba vypisovat celé (stačí část, která je velkými písmeny). Nyní vyčkejte, až Vám přijde potvrzení přihlášení a dopis se subjektem "ZPP2" (pověřím posledního přihlášeného, aby jej odeslal). Mezitím se můžete podívat na následující kapitolu, program FTP.

Přihlášení do konference je třeba na některých serverech potvrzovat (aby někdo nepřihlásil někoho jiného). Server listserv@cesnet.cz patří mezi tyto příkazy. Pokud vám tedy přijde dopis se subjektem "Confirmation ...", odpovězte na něj (tlačítko reply, původní dopis nepřikládat) a do těla dopisu napište jedinou řádku - příkaz OK (psáno bez mezer a bez teček!). Po chvilce by vám mělo přijít potvrzení vašeho přihlášení.

Pokud Vám přijde z konference dopis se subjektem "ZPP2", odpovězte na něj (něco do něj připište). Odpovídá se (a příspěvky se zasílají) samozřejmě na adresu konference, tedy   test-l@cesnet.cz , nikoli na adresu listserveru.

Pokud Vám dojde odpověď na tento dopis (subject nebo věc je "Re:ZPP2"), zavolejte vyučujícího a ten si udělá někde čárku.

Z konference se odhlašte příkazem " signoff   TEST-L " na adresu   listserv@cesnet.cz . Všechny dopisy z konference a od listserveru doporučuji smazat.

Poznámka. K listserverům se lze dostat i jinak. Kromě obvyklého Netnews (skupiny začínající na bit.listserv.) je zajímavá například tato ukázka na serveru cesnet.

FTP

Zkratka FTP znamená File Transpher Protocol. FTP server původně sloužil jen k přenosu souborů. Postupně (s příchodem Internetu jako globální sítě) vznikla řada anonymních archivních serverů, ze kterých si lze stáhnout zde nabízené soubory. Snad nejznámějším je ftp.cdrom.com. Vzhledem k velké zátěži těchto klíčových serverů existuje po světě řada jejich obrazů na různých serverech (anglický termín mirror znamená zrcadlo). Můžeme je najít například na serveru ftp.zcu.cz, nebo ftp.vse.cz (zpravidla v podadresáři /pub nebo /mirror). Většina internetových prohlížečů umožňuje se na ně připojit, pokud místo "http:" napíšete "ftp:". V současné době anonymní archívy pomalu vytlačují vhodně použité www servery. Zkuste si porovnat ftp://ftp.zcu.cz a http://ftp.zcu.cz, kde je ještě třeba zvolit odkaz FTP archive. Vzhled anonymního ftp serveru je pod protokolem http přeci jen hezčí. Jsou však stále situace, kde se ftp protokol používá. Nejčastěji je to přihlašování registrovaných uživatelů, například za účelem umísťování webových stránek jejich autorem na server. I když i protokol http je obousměrný a umožňuje uživateli se přihlásit, je v tomto případě tato činnost jednodužší přes ftp.

V dalším textu je popsán program workstation FTP, jehož LT verse je na síti fakulty k dispozici. Jedná se o shareware a za jeho použití je nyní (asi po měsíci) třeba platit (LT verse je pro studenty zdarma). Dá se proto předpokládat, že doma budete používat jiný program - zkuste si prohledat archív www.download.com. Pokud přejdete později na Linux, lze vzdálený ftp server zobrazit jako druhé okno například v programu mc (midnight commander)

Zkuste si ve skupině Internet najít ikonku FTP (). Objeví se Vám následující okno:

Každý ftp server si můžete pojmenovat v kolonce "Profile Name" a po vyplnění všech řádek si jej uložit tlačítem "Save". Jediný server, kam se mohou všichni studenti neanonymně hlásit, je fsicd1.fsid.cvut.cz (použijte Ctrl+C a Ctrl+V pro přenesení myší), pokud ovšem je právě tento program (ftp deamon na tomto serveru) spuštěn. Můžete zkusit i fsinet.fsid.cvut.cz, v každém případě je třeba zadat jméno a heslo pro server FSICD1 (Novell). Rozhodně nezaškrtávejte Anonymous login, jako je tomu na předchozí ukázce, protože pak by se spojení nenavázalo. Po úspěšném přihlášení se objeví následující okno:

V levé polovině je adresář počítače, u kterého právě sedíte, pravé okno patří vzdálenému ftp serveru. Tlačítka ve spodní řadě poskytují některé užitečné funkce. Program ukončíme tak, že se nejprve odhlásíme (tlačítko Close) a pak zvolíme tlačítlo "Exit". Pod tlačítkem "Options" je možné nastavit parametry připojení, například že se budou soubory před předáním na server přejmenovávat z velkých písmen na malá (na Internet velká písmena nepatří; tato možnost se jmenuje force lowercase) - což samozřejmě není nutné u Windows 95 apod., kde jsou názvy malými písmeny.

Na obrázku jsou očíslovány důležité prvky okna. Umožňují

1 Přenos souborů z ftp serveru na lokální disk (nebo disketu)
2 Přenos souborů na ftp server
3 Celý Internet je 7bitový; pro přenos jiných než anglicky psaných textových souborů je proto třeba zvolit volbu "binary"
4 Zobrazení vzdáleného adresáře bývá ve struktuře, jakou by měl v operačním systému Unix (i když se jedná například o Novell). Jména disků jsou zde proto jako adresáře.
5 Tlačítko Chkdir umožňuje zadat adresář, pokud se k němu nelze jinak dostat (poměrně častý případ). Tlačítko Mkdir vyrobí nový podadresář a podobně. Tatáž tlačítka jsou i v levém okně, i když zde nejsou tak potřebná.
6 Po přenesení souborů lze soubory na místě přejmenovat. To je užitečné, např. pokud máme soubory s příponou ".htm" a na serveru je požadováno ".html".
7 Filtr nám umožní zobrazit jen některé soubory pro usnadnění vyhledávání.
8 Toto okno obsahuje všechny příkazy FTP, které ve skutečnosti za nás program provádí (a které se v řádkové versi musí zadávat ručně). Napravo je posuvník, který umožní si je prohlédnout o řadu příkazů zpět. To je užitečné, pokud vzdálený server hlásí nějakou chybu.

Netnews

Netnews nahrazují v Internetu diskusní skupiny Listserver. Mají poněkud off-line přístup; příspěvky se nikam nerozesílají, ale zůstávají na serveru (po nějakou dobu, např. 30 dní). Jednotliví zájemci se k serveru hlásí a příspěvky si vyzvedávají, když na to mají zrovna čas. Další výhodou je přehlednost a také fakt, že nemusíte být nikde přihlášeni a neobtěžuje vás proto zbytečná pošta. Netnews lze číst pomocí prohlížeče Netscape, ale musí být správně zkonfigurován (jinak není možné jej použít plnohodnotně).

Nastavení Netscape

V menu Options nalezněte položku Mail and News Preferences. Na záložce Servers vyplňte nastavení našich školních serverů:

položka význam doporučuji
Outgoing Mail (SMTP) Server server pro odesílání dopisů ivanka.fsid.cvut.cz
Incoming Mail (POP3) Server server, ze kterého je čtena pošta programem Netscape Mail nevyplňovat; pokud by jste poštu ve škole četli přes Internet, můžete zkusit "fsicd1.fsid.cvut.cz"
POP3 User Name přihlašovací jméno pro POP3 nevyplňovat; patří sem přihlašovací jméno na server z předchozího řádku
News (NNTP) Server server, ze kterého budou čteny příspěvky Netnews je zpravidla vyplněno správně
( news.cvut.cz )

Na záložce Identity je pak třeba doplnit:

položka význam doporučuji
Your Name Vaše skutečné jméno (např. Jan Novak) <doplňte!>
Your Email Vaše e-mail adresa, nejlépe do školy <doplňte!>
Reply-to Address Adresa, kam Vám lze poslat odpověď nechat prázdné
Your Organisation Jméno zaměstnavatele CVUT FSI
Signature file Soubor, který se připojí na konec každého dopisu nechat prázdné

Varování: konfigurace se uloží na disk, kde může být zkontrolována. Případné překlepy při zadávání jména mohou být považovány za pokus o zfalšování adresy, za což dle Dr. Ubika hrozí zrušení konta!

Zprovoznění Netnews

Zvětšte okno Netscape News na maximální velikost. Okno se dělí svisle na dvě části - v dolní budou zobrazovány příspěvky, až nějaký najdete. Horní část se svisle dělí na dvě poloviny - v levé bude seznam diskusních skupin, v pravé seznam příspěvků v dané diskusní skupině. Program si pamatuje, které příspěvky jste ještě nečetli, a zobrazí jen ty. Kdesi v menu "Options" je řečeno, že se má zobrazit vždy nejvíce tuším 100 příspěvků; pokud chcete číst další, je třeba kliknout na jinou skupinu a pak se k požadované vrátit.

Záhlaví okna, menu a podobně
Seznam diskusních skupin

(strom)

Seznam příspěvků
Okno, kde se zobrazuje vybraný příspěvek

Po inicializaci programu je zpravidla vše prázdné a místo seznamu diskusních skupin je v levé horní části jen seznam serverů, kam je program připojen. Před každým serverem je znaménko "+", jehož pokliknutím je nutno nejprve server "rozbalit". Pokud se objeví obdobná ikonka, ale se znaménkem "-", lze po okamžiku (až se naváže spojení s daným serverem) v menu zvolit Options -> Show All Newsgroups (před navázáním spojení je tento úsek menu šedivý a nelze nic vybírat). Načtení jmen diskusních skupin chvilku trvá, a často se výpis jejich jmen neobjeví ani potom a je třeba postup zopakovat (stisknout ikonku se znaménkem "-", pak na její místě rozbalovací "+", pak znovu označit v menu "Show All Newsgroups").

Diskusní skupiny mají (z logických důvodů) opačné řazení jména, než ostatní objekty v Internetu. České diskusní skupiny začínají slovem "cz", slovenské "sk". Systém Netnews zajišťuje, že pokud přispějete do diskusní skupiny na jednom ze serverů Netnews, bude odpověď ihned rozdistribuována na všechny ostatní servery, kde tato diskusní skupina je dostupná. Několik zajímavých začátků označení diskusních skupin - "comp" - počítačové, "bit.listserv" - obraz diskusních skupin systému Listserver v Netnews, "sci" - vědecké, "soc" - sociologové mají oddělenou diskusi, "alt" - alternativní k něčemu, atd. Na serveru mohou být i lokální diskusní skupiny (což neznamená, že by se nedistribuovaly dále, ale že jsou na tomto serveru založeny a jsou zde tedy doma; pokud jsou i na jiných serverech, tak ty si je čtou odsud jako klienti). Typickým příkladem jsou skupiny, začínající slovem "cvut", na serveru "news.cvut.cz", kam by jste měli být připojeni.

2. úkol.

Přispějte do diskusní skupiny "cvut.test" příspěvkem na téma (uvedený subject, tedy věc) "ZPP2". Požádejte o tečku za splněný úkol.

Přispívá se pomocí menu File -> New News Message; Na zobrazený příspěvek se do diskusní skupiny odpovídá příkazem Message -> Post Reply. Na hodině ZPP2 a v této testovací skupině prosím nepoužívejte "Post and Mail Reply" ani "Mail Reply", protože by došlo k odeslání dopisu na adresu autora původního příspěvku (mohlo by jít o bezdůvodné obtěžování dopisy).

Často jsou diskusní skupiny realizovány pomocí www stránek (zejména, pokud jde jen o nezávaznou diskusi). Řadu adres podobných skupin lze najít na příslušné stránce Seznamu.