Operační systémy typu UnixPenguin

Historie ...

Jedná se o systém, který se používal na velkých počítačích. Na těchto systémech se vychází z historické koncepce, kdy uživatel seděl u terminálu, který neměl prakticky žádné možnosti spouštět programy, a veškeré výpočty se proto odehrávaly na sálovém počítači. Tato koncepce byla jediná možná až do příchodu osobních počítačů (polovina osmdesátých let). Nyní přežívá právě v rámci systémů typu Unix.

Unix předpokládá vyšší znalosti od operátorů a správců serverů. Často se jednalo o malosériově vyráběné počítače, takže přenositelnost programů (jejich spuštění na jiném počítači) bylo zajištěno ve zdrojovém kódu (dnes C++). Programy byly velmi drahé, stejně jako operační systémy. Z druhé strany byly velmi jednoduché, a díky jejich modulární koncepci se staly častým tématem diplomových prací na universitách ("napište část, která..."). Obdobným způsobem vznikl i samotný Unix, ovšem universita, na které vznikl, si jej nechala zaregistrovat a nyní se prodává komerčně. Nejdále se dostal projekt, vycházející ze vzájemného sdílení zdrojového kódu programů, GNU project. Lidé, sdružení okolo tohoto projektu, vytvořili časem celý rozsáhlý operační systém včetně příslušenství. Vlastně vzniklo několik operačních systémů, nejznámější byl Free BSD. Ovšem jádro, vytvořené Finem Linusem Torvaldem, které nazval Linux, se ukázalo nakonec jako nejlepší.

Linux se vytváří ve zdrojových kódech a lze jej zinstalovat jen tam, kde již je nainstalován starší Linux nebo například BSD Unix. Aby jej mohli využívat i ostatní uživatelé, vznikly tzv. distribuce, předpřeložené části operačního systému, doplněné o instalační prostředí, usnadňující instalaci začítečníkům. Lze je zakoupit i vypálené na CD, pokud by pro Vás vyšly telefonní poplatky za stažení příliš draho. Pokud lze distribuce stáhnout z Internetu, smí se i vypálit na CD a dále šířit - ovšem jen jako freeware (distributor si smí účtovat jen přiměřené náklady na vypálení a distribuci). Nejznámější distribuce jsou asi Redhat, Slackware, Debian, Suse nebo Mandrake.

Odlišnosti v koncepci

Několik příkazů pro terminál

Unix nemá instalován program, který by umožňoval psát místo malých písmen velká a naopak, takže musíme zadávat vše tak, jak to bylo nadefinováno. Zpravidla platí, že se používají jen malá písmena; velká se vyskytnou jen tam, kde se ve skutečnosti jedná o zkratku, a i tak jen vyjímečně. Někteří autoři mohou velká písmena použít ve specifických případech, například u skriptů (obdoba dávkových souborů). Velkými písmeny se také často označují proměnné shellu (nadstavba operačního systému, umožňující komunikovat s uživatelem a spouštět skripty). Ke slíbeným příkazům - následující tabulku jsem náhodně našel na Internetu (byla na adrese http://www.ee.cornell.edu/~ee547/lab/lab1/htm/node6.html; poznámka - odsud si snad můžete stáhnout celý popis Linuxu, pokud si jej chcete doma nahrát - nebo zkuste najít LDP).

Tabulka 1: Základní příkazy UNIXu
Příkaz Činnost Unixu
yppasswd změní přihlašovací heslo
man command zobrazí dokumentaci o ...
práce se soubory  
ls vypíše jména souborů v aktuálním adresáři
ls -l jako ls, ale s informacemi o souborech
ls -l  file ... o konkrétním souboru
pwd vypíše celou cestu k aktuálnímu adresáři (kde jsme na disku)
cd directory přepne se do adresáře ...
cd .. přepne se o adresář výše (blíže ke kořeni)
rm file smaže zadaný soubor
mkdir directory vytvoří podadresář daného jména
rmdir directory odstraní podadresář daného jména
mv file1 file2 přejmenuje nebo přesune soubor
cp file1 file2 zkopíruje soubor
editace textu  
less file zobrazí soubor textově po stránkách (jako more <file )
vi file spustí editor; my asi budeme používat jiné druhy
emacs file edituje soubor v prostředí terminálu nebo X-Windows terminálu

Domovský adresář se často označuje tildou (znak ~). Kořenový adresář se označuje samotným lomítkem a přesuneme se do něj příkazem " cd / ".

Ovládání X-Windows terminálu

Tuto část činnosti jsem zatím nepochopil. Nicméně, pokud sjedete myší na dolní okraj obrazovky (obrazovek je mimochodem devět a lze si je vybírat v jakési tabulce, zpravidla v levém horním rohu obrazovky) a stisknete tlačítko na myši, vyvoláte si menu s dostupnými příkazy. Pokud tlačítko nepustíte a táhnete myší po sloupečku menu, některá (označená trojúhelníčkem napravo) se vám otevřou a tažením směrem zpět lze vybrat některý soubor ke spuštění. Tuto činnost je třeba si někdy vyzkoušet.

Bohužel jsem v tomto sloupečku nenašel žádný editor souborů v html formátu (dokonce tam není ani Star Office...).