ZPP 2, 1. Hodina

Úkol pro 1. hodinu

Zaslání typického e-mail dopisu (například za použití programu Pegasus mail pro DOS), obsahujícího připojený soubor a podpis (signaturu). Který soubor připojit a jak jej získat bude upřesněno na cvičení.

Zaslání dopisu z prostředí MS-DOS

Použijeme programu pmail . Jedná se o malý program a pokud jste ve Windows, můžete jej spustit z menu Správce programů příkazem Soubor -> Spusť a zadáním slova ”pmail” do příslušného rámečku (také můžete použít dávku pmailcz [psáno bez mezer a teček!], ale pak samozřejmě nebude následující návod souhlasit). V tomto případě se ovšem nesmí v tomto programu zvolit odskok do prostředí MS-DOSu (ve Windows místo toho použijte klávesovou zkratku alt+tab). Alt+Enter umožňuje přepnout do plně textového okna, ale tato akce nemusí být bezpečná, nejsou-li Windows dobře nastavena. V operačním systému DOS je možné vyvolat českou verzi příkazem ”pmailcz”. Dokonalé využití možností Internetu ovšem vyžaduje znalost angličtiny, proto předpokládám nadále použití anglické verze.

V prvním okně si můžeme z nabídky vybrat, zda číst novou poštu (check for New mail; tato položka chybí, není-li žádný nový dopis), zaslat nějaký dopis (Send a mail message), zaslat jen soubory (send Files via mail – nebývá zvykem, častěji se soubory zasílají jako příloha normálního dopisu), prohlédnout si již dříve přečtenou poštu (Browse mail messages; dopisy nezmizí, dokud je sami nesmažeme v tomto seznamu klávesou Delete. Je třeba poštu mazat, aby zbytečně nezabírala místo ve schránce, zvláště pak dopisy, jejichž přílohou je nějaký soubor). Pátá, popř. čtvrtá řádka umožňuje prohlížet nástěnku (nOtice boards; dříve se velmi používalo, nyní tudy příliš mnoho zajímavých zpráv nechodí). Změnit server, na kterém se čte pošta (Change file server) zřejmě příliš nepřipadá v úvahu. Řádka ”Preferences” umožňuje nastavit částečně chování programu. K editaci textových souborů již máme vhodnější programy, takže zbývá poslední řádek, ukončení programu (Quit – exit to DOS; pokud byl program spuštěn z Windows, po ukončení se řízení navrací tam.

Prohlédněte si nyní podrobněji nabídku Preferences. Většina položek zde vyvolá další okno, kde bude možné zvolit nejčastěji základní nastavení chování v některých situacích.

Zajímavou položkou může být ”edit or create Signatures”, tedy vytváření a editace tzv. pospisů. Jedná se o krátký textový soubor, který pak bude připojován za každý napsaný dopis (pro jednotlivé dopisy lze tuto vlastnost potlačit). Tento postup vychází z toho, že často všechny dopisy končívají stejně (například u mne jsou poslední dva řádky ”S pozdravem” a ”Vladimír Hlaváč”). Lze je tedy zadat jednou pro vždy a již se nemusí psát. Lze vytvořit tři různé podpisy, pro místní poštu v rámci fakulty (Local message signature), pro Novell MHS poštu (u nás se nepoužívá) a pro internetovou poštu (použije se, pokud adresa obsahuje znak ”@”). Občas je zvykem do vytvářeného podpisu napsat nejprve řádku pomlček a pod ní pak telefonní spojení, popřípadě adresu. Je logické, že pro osoby ze stejné instituce sem budeme psát jiné údaje než pro ostatní. Editace podpisu se potvrdí (ukončí) tak jako všechny akce v pmailu, současným stiskem kláves Ctrl a Enter.

Poznámka: osobně nejsem příznivcem dlouhých ”signatur”, protože jsem začínal používat e-mail v době, kdy člověk dostával za každý zbytečný řádek vynadáno. Dnes, ve věku pohyblivých grafických reklamních stripů, které vlastně živí provozovatele zdrojů na Internetu, na délce podpisu nezáleží. Podpis ale v žádném případě nemá obsahovat pseudografiku (znak složený z písmenek), protože nikdo neví, jak se vlastně zobrazí v prostředí Windows (mnoho lidí používá čitelnější proporcionální fonty).

New mail filtering Rules umožňuje Pmailu, aby sám zařazoval nově došlou poštu do složek (folderů). Je to výhodné pro rušné konference, protože dopisy z nich hned zatřídí a tím oddělí od ostatní pošty, nevýhodou ovšem zůstává, že pak je nepřečtená pošta ve více přihrádkách, které musíme pravidelně navštěvovat.

Nejvýznamější je ovšem General preferences (následující obrázek).

Pegasus mail vyplní položku odesílatele (From:) podle Vaší e-mail adresy. Pokud ovšem zadáte nějaké jméno (personal name), bude výsledná adresa odesilatele začínat úvozovkami, následobat bude zadané jméno a za ním v ostrých závorkách (znaky menší než, větší než) původní e-mail adresa, za pravou ostrou závorkou jsou pak opět uvozovky, např. v mém případě

"Vladimir Hlavac <hlavac@fsid.cvut.cz>"

Při pohybu v menu je v dolní řádce průběžně vysvětlováno, co daný řádek umožňuje. Význam některých z nich je následující:

Dflt reply-to: se použije pro vyplnění příslušné položky v odesílaném dopise. Pokud pak dotyčný zkusí programem Pegasus odpovědět, je mu přednostně nabídnuta tato adresa.

Automatically open new mail? způsobí, že pokud došla nová pošta a je spuštěn pmail, okamžitě se otevře okno pro čtení nové pošty.

Leave read new mail new? nastaví, že přečtená nová pošta bude stále ve složce Nová pošta; v opačném případě by se přesunula do hlavní složky, folderu ”Main”.

Multiple enclosures in messages? Znamená, že pokud se připojí k dopisu soubory, budou poslány uvnitř tohoto dopisu. V opačném případě bude každý soubor poslán zvláštním dopisem. Druhá varianta je výhodnější, protože délka maximálního přenášeného dopisu může být někde po cestě omezena (např na 100KB) a delší dopisy pak nemusí vůbec dojít. Z některých anonymních serverů může být problém tímto starším způsobem zaslané soubory přečíst (například 1.3. jsem tyto problémy zaznamenal u adresátů s adresou ...@seznam.cz).

Některé věci se musí nastavit až při editaci dopisu klávesou F9 (viz dále). Toto nastavení se také pamatuje a program je použije i u dalších dopisů, dokud nebude změněno.

Čtení dopisů

V hlavním menu vyberete položku New nebo Browse a v seznamu dopisů si pak můžete listovat klávesami pro pohyb nahoru a dolů. Přečtené dopisy jsou označeny zaškrtnutím (z nedostatku znaků zvolen znak pro odmocninu). Ve třech následujících sloupečcích je odesilatel, část řádku “subject” (často naznačující, jaké věci se dopis týká) a čas odeslání. Pokud se napravo vyskytne písmeno A (attachment, připojený soubor), lze jej nyní “vybalit” klávesou “A”. Klávesa Enter nás přepne do čtení konkrétní zprávy.

Při prohlížení dopisů jsou dole vypsány další funkce, které lze vyvolat:

C Copy kopírovat dopis do jiné složky (v této složce zůstává)
F Forward poslat dopis jinému adresátovi (“postoupit”, “přeposlat” e-mailem). Dopis lze před předáním upravit (editovat).
L Locate hledání; hodí se, pokud víte text nějakého dopisu, ale nemůžete si vzpomenout, který to byl
M Move přesunout dopis do jiné složky (z této bude smazán)
P Print převést do textového formátu k uložení na disk, případně vytištění dopisu
R Reply odpovědět; v dalším menu lze zadat, zda vložit text původního dopisu (velmi vhodné, aby adresát věděl, na co mu odpovídáte). Pegasus se zeptá, na kterou z možných adres v dopisu zaslat odpověď. Nastaví se původní “Subj:”, které se doplní znaky “Re: ” zleva, pokud již s nimi nezčíná. Původní text dopisu bývá zvykem označovat znaky “>” na začátku každého řádku, ale v tomto okně to lze změnit. Dále se postupuje jako při zasílání nového dopisu.
S Send zašle nový dopis
T sorT umožní seznam dopisů seřadit podle některé z vypisovaných položek. Pro danou složku se pamatuje i pro příští spuštění programu.
X eXtract zkopíruje obsah dopisu do souboru
F10 select folder vybere složku. V následujícím okně lze vytvořit novou složku.
Space (un)mark označení a odznačení. Některé funkce, např. C, M či Del, mohou fungovat pro více označených dopisů zároveň.

Všude v Pmailu platí, že klávesa Del položky ubírá (či maže), Ins přidává nové (např. soubory pro attachment), klávesa Enter okna otvírá, kdežto Esc je zavírá. Akci (odeslání dopisu, potvrzení seznamu) ukončujeme kombinací kláves Ctrl+Enter.

Za pozornost stojí některé položky menu Other, které umožňují například

Nejdůležitější pro novou poštu je Mark as unread, které způsobí, že s dopisem se nadále zachází jako s nepřečteným (u Nové pošty nebude po opuštění výpisu přeřazen do složky Main, jak je tomu zvykem u přečtených dopisů, pokud není nastaveno “leave read new mail new”).

Zaslání dopisu

V hlavním menu vybereme příkaz Send, nebo na seznamu dopisů ve složce zvolíme “S”. Nyní lze vyplnit záhlaví - položky “To:” (adresát) a “Subj:” (věc) jsou odděleny čarou, protože se doplní do automaticky generované hlavičky (obsahuje např. odesílatele, jméno použitého programu a podobně). Místo adresáta můžeme napsat více adres, oddělených čárkami (platí i pro níže popsané položky Cc: a Bcc:). Pokud chceme zaslat dopis všem lidem ze skupiny, definované na serveru Novell (lokální pošta), použijeme znak "#" (např. #U210).

Funkční klávesy mají následující význam:

F2 - Local user list. Vypíše seznam uživatelů serveru Novell, ke kterému jste právě připojeni. Tuto operaci nelze provést ve škole, protože by trvala příliš dlouho.

F3 - Address books. Adresář, připomínající diář, kam si můžete zapsat své známé. Pak si jen vyberete, kterému člověku dnes budete psát.

F6 - Distribution lists. Seznamy pro rozesílání dopisů. Obsahují na každém řádku jednu adresu. Dopis bude poslán všem, kdo jsou v uvedeném seznamu. Seznam je textový soubor na disku a lze jej editovat jakýmkoli editorem (popř. např. vypsat z databáze v Excelu, převedením listu na textový soubor). Jednotlivé soubory naleznate ve své poštovní schránce, což je adresář na disku SYS: (u studentů je mapován jako L:, u vyučujících jako R:), v adresáři MAIL, jménem podadresáře je identifikační číslo uživatele v systému “bindary”. Například “L:\MAIL\60370003”. Soubory s novou nepřečtenou poštou mají příponu .CNM, soubory s rozesílacími seznamy mají příponu .PML, pegasus mail list. Soubory, předávané jako attachment v rámci sítě Novell .PMF a tak dále. V Pmailu se nejsnáze dozvíme adresu distribučního listu (včetně adresáře), pokud jej vybereme z nabídky do kolonky pro adresáta (je uveden včetně cesty, doplněné zleva znakem @). Zřejmě je tedy možno si kdekoli vytvořit textový soubor (nesmí obsahovat formátování, použijte poznámkový blok = notepad), který bude na každém řádku obsahovat jednu adresu (v jakémkoli přípustném formátu) a jeho jméno zde (včetně cesty) tímto způsobem (@) uvést. Nevýhodou tohoto řešení je, že každý dopis obsahuje všechny adresy, uvedené v tomto souboru.

F7 - File attachments. Připojený soubor. Po stisknutí F7 musíme ještě stisknout klávesu Ins. Po doplnění řádku lze stisknout Ctrl a Enter současně a pokračovat v psaní dopisu. Pokud si nemůžete vzpomenout na jméno souboru, použijte hvězdičkovou konvenci a zkuste napsat alespoň jméno disku, např. “C:\*.TXT”. Následným použitím klávesy Tab, nalezením v seznamu a stiskem klávesy Enter lze soubor dohledat. Samotný Tab (bez zadání textu) vypíše obsah aktuálního adresáře. Pokud v souboru zvolíme (klávesou Enter) adresář, musíme znovu stisknout Tab, abychom si mohli vybrat z jeho obsahu.
Pegasus mail dále umožní vybrat typ souboru a kódování. U souborů, obsahujících české znaky, je třeba je zasílat jako binární. Internet zaručuje přenos jen sedmibitových znaků (v rámci pošty), proto tento druh souborů bude odesílán jako kódovaný, zpravidla všeobecně rozšířenou metodou "uuencode".

F9 - More options, další možnosti, nabídne následující okno:

Cc - komu ještě zaslat kopii dopisu (“na vědomí”)

Bcc - Blind carbon copy; od Cc se liší tím, že nebude nikde uvedeno, že dotyčný dostal kopii dopisu (kromě příjemce slepé kopie, který svou adresu ve své kopii mít musí). U Cc je adresa všech lidí, kteří dostanou kopii, uložena v každém dopise.

Reply to - adresa, na kterou by měl příjemce na dopis odpovědět. Zpravidla se neuvádí a pokud příjemce chce odpovědět, použije adresu z kolonky “Sender:” (odesilatel).

Keep a copy - uloží kopii dopisu (zpravidla ve složce “copies to self”).

Encrypt message - umožní ochranu vlastního textu (bez hlaviček) heslem. Ujistěte se ovšem, zda příjemce je schopen použít stejné kódování (např. používá stejný program).

Confirm reading - pokud bude dopis čten programem pro čtení pošty, tento program přečtení dopisu potvrdí na adresu odesilatele.

Urgent message - dopis bude na výpisu nové pošty u adresáta vypsán červeně.

Omit signatures - k dopisu nebude připojeno předpřipravené ukončení.

MIME features - zapnout funkce pro kódování národních jazyků. Je-li vše na obou stranách nastaveno korektně, mělo by jít zasílat česky psané dopisy dokonce mezi různými kategoriemi počítačů. Funguje spolehlivě pouze pro západoevropské jazyky. (pozor! Je-li MIME zapato, použije se i pro zasílání připojených souborů, je-li vypato, použije se UU encode - tedy obojí v případě, že ponecháte kódování “pmail decides”).

Hotový dopis můžete buď současným stiskem kláves Ctrl a Enter odeslat, nebo klávesami Ctrl+K a následně S uložit jako rozepsaný (bude nabídnut při příštím odesílání nového dopisu). Klávesou Esc lze psaní ukončit bez odeslání. Za povšimnutí stojí položky v Editor menu (F10), jako je kreslení čar (line drawing), kontrola anglického pravopisu (Ctrl+K a L) a podobně. Editor samotný podporuje klávesové zkratky standardu Wordstar. Po stisku kombinace Ctrl+K, resp. Ctrl+Q se objeví okno, ve kterém jsou zkratky vysvětleny.

Poznámka. Po stisku kombinace Ctrl+K, S se systém zeptá, zdali uložit jako stálý koncept dopisu (stationary). Pokud ponecháme předvolené (default) N, pak se po použití rozepsaný dopis smaže. Pokud ovšem zadáme Y, pak bude možno z tohoto konceptu možné vycházet opakovaně.

Pokud posíláte dopis jinému člověku, který používá pmail, můžete použít klávesové zkratky Ctrl+K a A, která umožní zvolit barvu písma. V barevně psaném textu se hůře edituje a jeho příjem jinými programy v korektním stavu je nepravděpodobný.

Zjištění odesilatele

U elektronické pošty se nedá nikdy spolehlivě určit, kdo dopis odeslal. Zde je alespoň několik rad pro zběžnou orientaci (bez záruky).

Než je dopis přečten, nalézá se jako soubor s příponou .CNM v poštovní schránce. Pokud použijete příkaz nadstavby Novell “ndir *.cnm” na svou poštovní schránku (měl by to být jediný podadresář v adresáři L:\MAIL, viz výše), vypíše se vám jméno uživatele, který dopis vytvořil. Tato informace je poměrně spolehlivá. Tuto operaci nelze ovšem provést poté, co si dopis přečtete - tím se totiž dostane do složky “main” a i když jej označíte jako nepřečtený, stává se pro Novell navždy vaším majetkem. Pokud nevíme, kdo dopis uložil, nelze se spolehnout na obsah dopisu, protože ten si může odesilatel (nepoužije-li pmail) libovolně upravit, včetně položek jako je “From:”.

Pokud dopis uložil operační systém (Owner = jméno serveru, např. FSICD1), jedná se o poštu předávanou přes Internet. Podíváme se na něj v pmailu a při čtení dopisu stiskneme klávesu H (opakovaným stiskem se hlavička souboru opět zkrátí). Soubor by pak měl obsahovat jméno počítače, ze kterého byl odeslán. I tato informace je ovšem bez záruky.

Zdroje v Čechách

Ve zbylé části hodiny si prosím zkuste následující odkazy. Pokud budete mít problémy s jejich vyvoláním, přivolejte vyučujícího nebo lépe jeho pomocníka. Nastavení programu Netscape se budeme věnovat později. Nyní bych doporučil následující zdroje:

(Poznámka. Nefunkčnost odkazů může být způsobena i tím, že nebyl nejprve vyvolán Netscape a v něm otevřen tento soubor, nýbrž tento soubor byl otevřen dvojklikem myší ve správci souborů. Takto spuštěný Netscape si nevyvolá program TCPman [trumpet winsock] pro komunikaci v TCP/IP, a není proto schopen komunikace po Internetu.)

www.justice.cz - obsahuje odkaz na podnikový rojstřík. Neocenitelná pomůcka, pokud potřebujete zjistit, kdo je oprávněn jednat za danou firmu. Nyní umí hledat i obráceně, k osobě vypíše všechny firmy, na kterých má podíl, což oceňují zejména novináři.

www.mvcr.cz - server ministerstva vnitra, tedy státní správy. Různé předpisy, které by občan měl znát, odkazy na různé zdroje a podobně.

Pro naše studenty je samozřejmě prioritní zdroj www.fsid.cvut.cz . Vyberte vhodné kódování (CP1250) a pak se podívejte například na odkaz “pedagogická činnost” a na této stránce “vše o fakultě”. Zde naleznete veškeré studijní předpisy, například plán inženýrského studia, obsah jednotlivých předmětů, harmonogram školního roku a podobně. Zajímavé mohou být i stránky jednotlivých ústavů.
Poznámka. Řadu informací nelze najít na síti a musí se použít klasických postupů. Například vyhlášky studijního oddělení lze dohledat na disku R: (FSINET/SYS), v adresáři

R:/infostud/vyhlasky/99-2000/*.doc

Zajímavá je například vyhláška Vyhl0490.doc.


Spousta odkazů je samozřejmě na standardních rozcestnících, jako je například www.seznam.cz . Zkuste si vyhledat odkazy na mapy, jízdní řády, denní tisk nebo programy televize.